Morrison Bowmore Distillery

Jedna z najstarszych destylarni Szkocji powstała w 1797roku. Należąca do regionu Highland i położona w pobliżu miasta Aberdeen jest najbardziej na wschód wysuniętą destylarnią. W 1968 roku została zamknięta z powodu braku wody w ujęciu, z którego czerpano ją do produkcji. Dzięki inwestycjom nowego właściciela, firmy Suntory , przebito się do położonych głębiej źródeł wody i wydrążono nowe studnie. Produkcję rozpoczęto ponownie w roku 1973. Do 1995 produkowana tu whisky miała dymny charakter, dzięki używaniu torfu w procesie słodowania jęczmienia. Po dwóch latach przerwy potrzebnych na modernizację destylarni, w 1997 roku zaprzestano używania torfu, wynikiem czego charakter whisky zmienił się znacznie. Stąd, przy zakupie konkretnych roczników, mając powyższe na uwadze, warto pamiętać jaki charakter w danej butelce się kryje. Destylarnia posiada zaledwie dwa alembiki, trzeci zainstalowany w 1978 roku od dawna nie jest używany. Świeży destylat transportowany jest do Glasgow , gdzie zalewa się nim beczki, po czym wracają one na miejsce ,aby leżakować w czterech magazynach.
W 2009 roku nastąpiła też zmiana w ofercie destylarni. Dotychczasowe wersje zastąpiono nowymi: Founders’s Reserve oraz 12 yo, co roku wypuszczając też kolejne wersje Vintage. Żadna z wersji nie jest filtrowana na zimno , a dwie podstawowe butelkowane są ze zwiększoną mocą 48%. Glen Garioch Founder’s Reserve – ośmioletnia whisky bez określenia wieku na etykiecie posiada niezwykle intensywny słodki aromat przywołujący na myśl wanilię, toffi, karmel , posmak owoców cytrusowych, zielonych jabłek oraz przypraw takich jak pieprz i gałka muszkatołowa.
Wersja 12 yo oferuje zupełnie inne doznania. Pachnie skoszoną trawą, wrzosem, wierzbą i żywicą spływającą po korze sosny. W smaku słodka niczym marcepan. W 2012 roku została uznana za najlepszy single Malt regionu Highland w segmencie whisky w wieku do 12 lat. Glen Garioch Vintage 1997 to single cask, pochodząca z beczki po bourbonie, o aromacie prażonych migdałów, pieczonych jabłek, ziaren kawy z lekko dębowym finiszem.
Roczna produkcja destylarni jest stosunkowo niewielka i zbliża się do miliona litrów.


Dzisiejszemu artukułowi „Klasyka gatunku - Glen Garioch!” przez najbliższy tydzień towarzyszyć będzie promocja 15% rabatu na wszystkie produkty tej marki dostępne w ofercie Tudor House.
(Rabatu nie można łączyć z obecnie trwającymi promocjami)
Podziel się