Na mapach żeglarskich z XVII wieku wybrzeże Normandii określała łacińska nazwa "Calva Dorsa" oznaczała dwa pasma klifów z ogołoconym nabrzeżem, odległe od siebie o 10 mil morskich.
Klify te stanowiły pierwszy widoczny punkt dla wracających z morza żeglarzy. Łacińskie określenie zostało w języku żeglarskim umownie przekształcone na Calvados.
Pierwsza oficjalna wzmianka na temat destylacji cydru w Normandii pochodzi z 28 marca 1553 roku. W 1790, kiedy Francja rozpoczęła reformę administracyjną, dzieląc się na departamenty, lokalni mieszkańcy nadali obszarowi wokół miasta Caen właśnie nazwę Calvados.
Pere Magloire powstał w 1821 roku i jest najstarszym producentem calvados we Francji. Znak firmowy został zarejestrowany w 1925 roku.
Do produkcji calvados używa się jabłek rosnących tylko w regionie Normandii. 120 gatunków jabłek podzielonych jest na 4 kategorie: gorzkie, gorzko-słodkie, słodkie i kwaśne.
Nie używane są nawozy, ani drożdże, fermentacja odbywa się siłami natury, po zmiażdżeniu i przeciśnięciu soku z jabłek, i trwa ok. 6-8 tygodni, po których otrzymujemy cydr o mocy 5-6%.
Z 1000 kg jabłek otrzymamy 750-800 litrów cydru a z niego 40-50 litrów czystego alkoholu.
Większość alkoholu destylowana jest jednorazowo w kolumnach destylacyjnych – stanowi ona 74% ogółu produkcji.
Jedynie z jabłek zbieranych w małym regionie Pays d”Auge cydr jest destylowany dwukrotnie w miedzianych alembikach, ta produkcja stanowi 25% ogółu. Pozostały 1% przypada na produkcję alkoholu z mieszaniny jabłek i gruszek.
Pere Magloire Fine lub VS to pojedyńcza destylacja, która daje bardziej owocowe, jabłkowe nuty.
VSOP i XO to destylacja podwójna, dająca bardziej delikatne, kwiatowe aromaty. Jeśli chodzi o okres leżakowania, XO to min 9 lat, VSOP 4-5 lat, Fine ( VS) 2-3 lata.
Pere Laize to niszowa marka, której produkcja z mocno wyselekcjonowanych jabłek, rosnących w niewielkim regionie Mont Saint Michel jest bardzo mała, a sprzedaż odbywa się tylko poprzez wyselekcjonowane sklepy specjalistyczne.
Do produkcji używa się następującej mieszanki jabłek:

Gorzkie 30%
Słodkie 20%
Kwaśne 10%
Słodko-gorzkie 40%
Cała produkcja odbywa się w miedzianych kolumnach destylacyjnych (jednokrotna), dzięki czemu calvados bardziej pachnie jabłkiem niż przy dwukrotnej destylacji. Pere Laize pojawi się w 3 wersjach: VS, VSOP, 20 yo.

Podziel się