World Whiskies Awards to jedno z najbardziej wyczekiwanych przez producentów i entuzjastów whisky wydarzeń na świecie. Od 2007 roku, spośród kilku tysięcy zgłaszanych alkoholi, jury konkursowe wybiera najlepsze trunki w dwóch grupach kategorii – Whisky Taste (smak) i Whisky Design (wzornictwo). W gronie jurorów ponownie znalazł się Jarosław Buss.
Organizator dorocznego festiwalu Whisky Live Warsaw oraz właściciel firmy Tudor House i sieci sklepów Ballantine's po raz trzeci z rzędu został zaproszony do oceniania najlepszych whisky na świecie. W skład 40-sto osobowego jury wchodzą wybitni znawcy, autorytety w tej dziedzinie na świecie, m.in.: dziennikarze, publicyści oraz przedstawiciele destylarni. Sędziowie są dobierani pod różnym względem kulturowym, pochodzą z różnych zakątków świata. W zeszłym tygodniu w budynku Armoury House, należącym do charytatywnej organizacji Honourable Artillery Company, założonej w 1537 roku przez króla Henryka VIII, odbył się drugi etap konkursu. Podczas trwającej cały dzień sesji panelowej, spośród najwyżej ocenionych próbek w pierwszym etapie, wybierano najlepszych przedstawicieli poszczególnych regionów, by na końcu wybrać najlepszą whisky. Degustacja odbywała się w formule tzw. blind tastingu – bez szczegółowej informacji na temat każdej z próbek.

Oficjalne ogłoszenie wyników World Whiskies Awards 2018 nastąpi 22 marca br. podczas uroczystej Gali w hotelu Waldorf Hilton w Londynie, na której pojawi się wiele osobistości świata whisky, w tym przedstawiciele wszystkich nominowanych destylarni.
W zeszłym roku roku najlepszą whisky single malt świata okazała się Craigellachie 31 Years Old ze szkockiej destylarni Craigellachie z regionu Speyside, która swoją nazwę zawdzięcza 31-letniemu leżakowaniu w dębowej beczce. Tytuł najlepszej whisky single malt w wersji single cask przypadł japońskiej Chichibu Whisky Matsuri 2017, natomiast w kategorii whisky blended (tzw. mieszanej) najwyżej oceniono jej „rodaka” – Hibiki 21 Years Old. W kategorii Whisky Design bezkonkurencyjna okazała się Highland Park King Christian I z butelką o pięknym kształcie łzy ze srebrzystą spiralą podtrzymującą całość.
Organizatorem konkursu jest Paragraph Publishing - wydawca prestiżowego Whisky Magazine. Więcej informacji na temat World Whiskies Awards, w tym pełną listę zeszłorocznych zwycięzców, można znaleźć na oficjalnej stronie konkursu pod adresem www.worldwhiskiesawards.com.

Podziel się