Doradzamy, edukujemy, wspieramy!


Szanowni Klienci!

Wychodząc naprzeciw Państwa oczekiwaniom rozpoczynamy cykl artykułów dotyczący oferowanych przez nas Whisky. Naszym celem i ambicją jest szerzenie wiedzy na temat historii alkoholi, technik ich produkcji oraz kultury spożywania. Wierzymy, że informacje zawarte w artykułach wzbogacą wiedzę Państwa pracowników na temat naszych alkoholi zarówno o informacje podstawowe jak i ciekawostki oraz wspomogą proces sprzedaży.


Pierwszemu artukułowi „The Triple Distilled - Auchentoshan” przez najbliższy tydzień towarzyszyć będzie promocja 15% rabatu na wszystkie produkty tej marki dostępne w ofercie Tudor House.
Promocja obowiązuje do: 2013-08-08


Jedna z pięciu destylarni w regionie Lowland, założona w 1823 roku. Zlokalizowana nieopodal Glasgow, jest jedyną w całej Szkocji stosującą metodę potrójnej destylacji. Dzięki niej moc odbieranego alkoholu wzrasta z ok. 70% jak to ma miejsce w pozostałych destylarniach do ponad 80%, a końcowy charakter whisky dzięki trzeciej destylacji staje się łagodniejszy, pozbawiony większości zanieczyszczeń. Destylarnia wyposażona jest w cztery kadzie wykonane z sosny oregońskiej, służące do fermentacji oraz 3 miedziane alembiki.

Zgodnie z definicją „szkockiej” po destylacji alkohol zostaje przelany do dębowych beczek, gdzie musi spędzić minimum 3 lata. Auchentoshan posiada pięć magazynów, z czego trzy zwane „dunnage” są tradycyjnymi stosowanymi od wieków budynkami z glinianą podłogą, łupkowatym dachem i ścianami wykonanymi z kamienia. Zwiększa do panującą w środku wilgotność i upodabnia warunki do panujących przed wiekami.

Do leżakowania whisky destylarnia wykorzystuje cztery rodzaje beczek: po Bourbonie, sherry Oloroso, sherry Pedro Ximenez i winach francuskich. Każda z wersji leżakując w odmiennych beczkach charakteryzuje się innymi aromatami i smakiem.
Podstawowa wersja Classic, obecnie zastąpiona wersją American Oak, bez określenia wieku na etykiecie to ośmiolatek , który cały okres leżakowania spędził w beczce po Bourbonie. Jego odpowiednikiem w wersji Cask Strength, czyli whisky butelkowanej bez rozcieńczania wodą, z mocą beczki jest Valinch. Obydwa charakteryzują się wyjątkowo słodkim aromatem, przypominającym miód, wanilię, karmel oraz ciastka maślane. Kolejna wersja 12 yo jest bardziej pikantna, pachnąca cynamonem, goździkami, imbirem i czekoladą, a to dzięki częściowemu leżakowaniu w beczkach po sherry. Najczęściej nagradzana odmiana Three Wood to też 12-sto latek, który pierwsze 10 lat spędził w beczce po Bourbonie, kolejny rok w beczce po sherry Oloroso, by na ostatni rok zostać przetransportowany do beczki po Sherry Pedro Ximenez. Nabiera przez to wyjątkowego aromatu czarnej porzeczki, brązowego cukru, śliwek i rodzynek. Starszą wersją jest 18 yo, której zapach przypomina liście tytoniu, zielonej herbaty, prażonych migdałów i cytrusów. Najstarsza wersja to limitowana 21 yo, o unikalnych aromatach agrestu, mięty, świeżo zebranego jęczmienia i ze względu na swój wiek zdecydowanych nutach dębiny.
Destylarnia w ostatnich latach zwiększyła dzięki olbrzymieniu zainteresowaniu (wzrost sprzedaży o ponad 60%) produkcję z 500 tysięcy litrów do ponad miliona litrów, a największym rynkiem zbytu jest USA, Tajwan i Skandynawia oraz Anglia.



Podziel się